מנהרות ידועות מראש

עודכן ב: 6 ינו 2019


מבצע מגן צפוני הוא מבצע הנדסי צבאי של צה"ל בהובלת פיקוד צפון, חיל ההנדסה הקרבית ומודיעין לחשיפה ונטרול מנהרות טרור חודרות גדר, שחפר חיזבאללה מלבנון לתוך שטח ישראל, בגבול ישראל-לבנון. המבצע החל ב-4 בדצמבר 2018 ובמהלך 22 הימים הראשונים שלו אותרו חמש מנהרות התקפיות שחודרות לשטח ישראל.


כשנה וחצי לפני במסר לפרשות ויקהל-פקודי כ"א אדר תשע''ז (19.3.17) כותב הרב ניר בן ארצי : "צה"ל צריך להפעיל מודיעין רציני מאוד כדי למוטט את המנהרות בצפון וברצועה. הקדוש-ברוך-הוא אומר לצבא-הגנה-לישראל: 'כל בית שנבנָה ליד הגבול, בצפון ובדרום - משם יוצאת מנהרה לכיוון ישראל!' "

צילום מסך מתוך אתר תאיר נרי

למסר המלא: http://www.tairneri.co.il/?CategoryID=273&ArticleID=1528


אנו רוצים להפנות את תשומת לבכם לכך שביום הראשון למבצע אותרה מנהרת טרור שחצתה את הגבול מדרום כפר כילא אל מטולה. המנהרה נחפרה מתוך בית פרטי, במשך למעלה משנתיים, וכללה רשת חשמל ותקשורת.

ביום השני למבצע החל צה"ל בחיפוש מנהרת טרור שנייה שיצאה מהכפר ראמיה והגיעה בסמוך למושב זרעית ובהמשך החלו פעולות לאיתור מנהרת טרור שלישית שיצאה מהכפר מיס אל ג'בל.

ב 9 בדצמבר פונה סא"ל אביחי אדרעי, לתושבי הכפרים הלבנוניים כפר כילא וראמיה, הסמוכים לגבול עם ישראל, והזהיר אותם כי הם חיים באזור של "חבית חומר נפץ", כיוון שחיזבאללה הקים מתחת לבתיהם רשת של מנהרות טרור. (נערך מתוך ויקיפדיה)


וזהו לא המסר היחיד בו הרב ניר בן ארצי מדבר על מנהרות בצפון. הכותרת הבאה פורסמה באתר כיכר השבת בשנת תשע"ה כ"ד בשבט 13.2.15


"מנהרות בצפון יש במאה אחוז. זה לא כמו ברצועת עזה שם האדמה חולית ובימים ספורים חופרים עשרות מטרים, בצפון זה לוקח שנים"שימו לב כי דברי הרב נכתבים כאשר ברקע חלק מצמרת הביטחון שוללת לחלוטין את קיום האיום של המנהרות בצפון לדוגמא באתר MAKO במהלך ריאיון הושמעה לשר לשעבר הקלטה שלו משנת 2015 בה הוא טוען: "בצפון לא גילינו עד היום שום דבר, אין סיבה טובה לחיזבאללה בצפון לחפור מנהרות, אפשר להתגנב בוואדיות ולא צריך להשקיע במנהרות".


לכתבה המלאה באתר MAKO https://www.mako.co.il/news-military/security-q4_2018/Article-5cbb10f09728761004.htm

צילום מסך מתוך אתר כיכר השבת

לכתבה במלואה: https://www.kikar.co.il/163882.html
קשה מאוד להתעלם מדברי הרב ניר בן ארצי. דבריו החלטיים ומלווים בתיאורים מפורטים.

בפרט שבתקופת פרסום דברי הרב נשמעו דעות שונות לגבי קיום ואי קיום המנהרות.


ישנם מקורות נוספים לדברי הרב ניר בן ארצי, כתובים ומוקלטים, אתם מוזמנים לשלוח אלינו ולשתף


373 צפיות0 תגובות